Skotská klapoucha kočka (Scottish Fold )

Mnoho let jsem sledovala toto plemeno které mně učarovalo vzhledem "sovičky" . Dva roky jsem hledala a hledala a na konec k nám přicestovala kočika Molly v barvě silver shaded ) zelené oči). Je to laicky řečeno vlastně Britka ze sklopeným ouškem.

o plemeni skotska molly o plemeni skotska grace

Něco málo z historie:

První známá skotská klapouchá kočka byla venkovská kočka jménem Susie, která byla objevena na farmě ve skotském hrabství Perthshire v roce 1961.Její uši byly neobvykle sklopené dopředu a dolů, takže její tvář připomínala sovu. Když Susie porodila koťata, dvě z nich byla rovněž klapouchá. Jedno kotě získal William Ross, farmář ze sousedství a chovatel koček. Plemeno si zaregistroval u britské chovatelské organizace GCCF v roce 1966 a založil chovný program. Genetici, kteří chovný program sledovali, zaznamenali během tří let narození 76 koťat - 42 klapouchých a 34 s rovnýma ušima.Závěr byl, že klapouchost je zůsobována aotozomálním dominantním genem.

GCCF zrušila oficiální uznání plemene v roce 1971, když se ukázalo, že řada jedinců trpí vážnými zdravotními problémy, především deformacemi končetin a ocasu. Problémy se objevovaly i u uší, některé kočky byly hluché, jiné trpěly ušními infekcemi či roztoči (později se však ukázalo, že tyto ušní problémy nijak nesouvisely s genem pro klapouchost).

Plemeno přežilo díky tomu, že několik jedinců bylo exportováno do Ameriky. Kočky s neobvyklým vzhledem zaujaly zdejší chovatele a ti vytvořili vlastní chovné programy. Ke stabilizaci plemene byly využity Britské krátkosrsté a Americké krátkosrsté kočky. Zdravotní problémy týkající se uší se americkým chovatelům podařilo cíleným chovem  výmytit. Pouze množství ušního mazu bývá větší než u ostatních koček. Plemeno je plně uznáno americkou chovatelskou organizací CFA (od roku 1978) a mezinárodní chovatelskou organizací TICA. V Americe jsou skotské klapouché kočky velmi oblíbené (v největší americké chovatelské organizaci CFA jde o sedmé nejoblíbenější plemeno), v Evropě  je velmi vzácné. Důvodem je i to, že převážně evropská FIFe a britská GCCF plemeno v současnosti uznat odmítají a vyžadují další genetické studie.

Chov:

Páří se tedy vždy klapouchá heterozygotní kočka s kočkou s rovnýma ušima.(Homozygoti musí být vyřazení s chovu!!!) Polovina koťat jsou klapouché heterozygotní kočky, druhá polovina kočky s rovnýma ušima.

Spáření dvou klapouchých heterozygotních jedinců není akceptovatelné proto, že 25% koťat budou klapouší homozygotní jedinci. Kteři mohou trpět  Osteochondrodysplasie -OCD. Dále by měly být tyto kočky testované na polycycistickou chorobu ledvin -PKD, což je genetická choroba způsobující abnormální výskyt a růst cyst v ledvinách.

Proto, když je jeden jedinec s ušima dolů, tak druhý musí mít  vždy uši nahoru, a úplně nejlépe je, když skotskou klapouchou páříte s britskou krátkosrstou (nebo i dlouhosrstou) kočkou.

Výše uvedená tabulka ukazuje jediný akceptovaný způsob páření - páří se tedy vždy klapouchá heterozygotní kočka s kočkou s rovnýma ušima. Polovina koťat jsou klapouché heterozygotní kočky, druhá polovina kočky s rovnýma ušima.
                                                  
Kočka s rovnýma ušima
fd    fd
Klapouchý heterozygot      Fd     Fd fd     Fd fd
 fd     fd fd     fd fd
 
 U narozených koťátek ihned nepoznáte, zda budou mít ouška dolů, nebo nahoru. Až kolem 3. týdne věku se ouška začínají buď sklápět, nebo zůstanou nahoře.

o plemeni skotska silver shaded usi na horu              o plemeni skotská silver shaded                o plemeni Skotska silver point

  Scottish Straight - vzpřímené ucho                     Scottish Fold- Skotská klapouchá                 Scottish Fold- Skotská klapouchá

         silver shaded                                                   silver shaded                                         silver shaded point

Popis plemene:

Kotě skotské klapouché kočky

Tělo

Skotská klapouchá kočka je středně velká kočka, kocouři obvykle váží 4–6 kg, kočky 2,7–4 kg. Hlava a tvář jsou oblé, líce výrazné. Oči jsou velké a kulaté, široce otevřené, se "sladkým" pohledem. Nos je krátký, s jemnou křivkou.Tělo je oblé, linie hřbetu je vodorovná. Nohy jsou krátké, pevné. Kočka nesmí působit obézně nebo neohrabaně. Ocas je ohebný, středně dlouhý až dlouhý, směrem ke špičce se zužuje.

Uši

Všechny skotské klapouché kočky se rodí s rovnýma ušima. U koťat, která nesou gen pro klapouchost, se první známky sklápění uší objevují zruba po 21 dnech. Původní skotské klapouché kočky měly v uších jen jednoduchý záhyb (single fold), jejich uši tak byly jen lehce sklopené, současné kočky však mívají v uších až trojitý záhyb (triple fold), což způsobuje, že uši jsou téměř úplně přiklopeny k hlavě.[ I když uši jsou sklopené, kočky je nadále používají běžným způsobem ke komunikaci – uši se otáčejí za zvukem, stahují se dozadu, je-li kočka rozzlobená, vztyčují se, jestliže kočka zbystří.

Vystavují se pouze klapouché kočky, ovšem jedinci s rovnýma ušima jsou zcela nezbytní pro chov!!!

Srst

Srst může být krátká i dlouhá - existuje jak skotská klapouchá kočka krátkosrstá (CFA původně uznaná varieta z roku 1978), tak skotská klapouchá kočka dlouhosrstá (varieta uznaná CFA v roce 1993). Přípustné jsou téměř všechny barevné kombinace (i s bílou).

Vlastnosti a povaha

Skotské klapouché kočky jsou obvykle dobromyslné a klidné, velmi dobře se přizpůsobí dalším zvířatům v domácnosti."Svého" člověka rády sledují na každém kroku. Jsou inteligentní a hravé, proto je lze i snadno trénovat.Nesnáší samotu

Rády spí na zádech. Také rády sedávají na zadku, tělo vztyčené, zadní nohy roztažené před sebou a přední nohy položené na břiše (podobně jako třeba vydra) - tzv. "Buddhova pozice". Nejsou "mnohomluvné", mají obvykle tišší hlas, pomocí kterého dávají najevo své pocity.

Tyto kočky jsou velmi hravé a učenlivé. Nejsou to žádní přehnaní divoši, spíše něžná a mazlivá stvoření. Doprovází vás při nejrůznějších domácích činnostech, od vaření až po úklid.

 

Britská krátkosrstá kočka (British Shorthair)

Britská krátkosrstá kočka (British Shorthair) je bezpochyby nejpopulárnějším krátkosrstým plemenem v Evropě. Díky velkým schopnostem přizpůsobit se mohou britské kočky žít jak v baráku, tak v panelovém domě. Pro svou vyrovnanou, klidnou a přátelskou povahou jsou ideálními společníky pro mnoho lidí. Jsou nápadné svou kulatou hlavou s velkýma, expresívníma očima, podsaditou stavbou těla a pružnou srstí, která jim propůjčuje vzezření medvídka na mazlení. Jsou chovány v řadě různých barev a kreseb srstí, ale nejoblíbenější je modrá kočka. Kořeny Britské kočky musíme hledat ve Velké Británii kolem roku 1900.

Nejnovější a nápadně krásná srst, která byla u britských koček vyvinutá je color point!

Pro naší chovatelskou stanici jsou prioritou Britské kočky v barvě colourpoint (Britská s odznaky, modré oči). Naprosto mně učarovali kočky s odznaky a ve stříbrné variantě SILVER SHADED POINT.

Popis plemene:
Charakter

Britské krátkosrsté kočky mají milou přítulnou a hodnou povahu, v mládí jsou velmi hravé. Snášejí se s ostatními domácími zvířaty a dovedou se zabavit i samy i když dobu čekání na svého pána si převážně krátí spánkem. Britské krátkosrsté kočky jsou vhodné pro chovatele, kteří chtějí mít pokojného domácího mazlíčka

 
Popis

Britská modrá krátkosrstá kočka je středně velká až velká. Má krátkou hustou srst s bohatou podsadou. Hlava je velká, kulatá s masivní lebkou, nos je krátký, široký a rovný. Uši jsou malé, mírně zakulacené a široce posazené. Oči jsou velké a kulaté a mají žlutou až měděnou barvu (u barevných variant jsou povolené i modré a zelené oči).

Barva

Je velmi mnoho barevných variant . U nás jsou stříbrné varianty s modrým a zeleným okem.

chinchila ,shated,tabby

Srst: krátká, hustá, bílá, na bocích, hlavě, ocásku a na uších má tmavé zabarvení. Barva podsady by měla být co nejbělejší. Barva zabarvení může být jako obvykle u britských koček, i hnědá. Oči: kulaté, velké, barva očí zelená, černě orámované. Podstatný rozdíl oproti ostatním britským kočkám. Hlava: kulatá, široká, růžový čenich, uši zakulacené. Tělo: statné, tlapky růžové nebo v barvě zabarvení pesíků. Povaha: spokojená, vyrovnaná. Variety: různé zbarvení konečků srsti.

Birdy a Harry jsou zakladateli našeho chovu stříbrných colourpointu a byli první  v ČR

!!! Nikdy na ně zepomenu !!!!


 
Tvorba luxusnich stranek pro chovatele kocek a psu